Üç Akademisyene Toplam 60 Ay Hapis Cezası

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
13.06.2019

Noemi Levy Aksu'ya 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme mahkumiyet kararında erteleme yapmadı. Şenay Çınar ve Belin Benezra'ya ise hükmün açıklanması geri bırakılarak 15'er ay hapis cezası verildi.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti.

27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) Noemi Levy Aksu'ya Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2'de düzenlenen "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Ertelenmeyen mahkumiyet kararı, itiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi'ne taşınacak.

37. ACM'de Belin Benezra ve Şenay Çınar hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1'er yıl 3'er ay hapis cezası kararı verildi. Her iki kararda da hükmün açıklanması geri bırakıldı.* 

24. ACM'de görülen tek duruşmada Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddesi uyarınca Adalet Bakanlığı'ndan izin alınması ve yanıt gelene kadar yargılamanın durmasına karar verildi. Esası bu şekilde kapatan mahkeme, dosya Adalet Bakanlığı'ndan döndükten sonra yeniden esasa kaydı ile kovuşturmaya devam edilmesine karar verdi.

Duruşması görülenler

Bugün dört ayrı mahkemede duruşmalar görüldü:

27. ACM: Boğaziçi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Noemi Levy Aksu'nun beşinci duruşması.

37. ACM: Boğaziçi Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Şenay Çınar, Arş. Gör Zeynep Arıkan ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Gürle ile Bilgi Üniversitesi'nden Arş. Gör. Belin Benezra'nın üçüncü duruşmaları.

26. ACM: Koç Üniversitesi'nden Öğr. Gör. Didem Pekün'ün üçüncü duruşması.

24. ACM: Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Leyla Işıl Ünal'ın birinci duruşması.

27. ACM

Esasa karşı savunmasında önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirten Noemi Levy Aksu, hakkında ceza kararı verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükümlerinden faydalanmak istemediğini söyledi.

Ardından avukatı İnayet Aksu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) barış akademisyenlerinin bireysel başvurularını birleştirdiğini belirterek “Bence AYM önümüzdeki günlerde Ayşe Çelik kararına atıfla akademisyen dosyalarında da hak ihlali kararı verecek” diye konuştu. Esasa karşı savunmasına geçmeden önce bu kapsamda usuli talebini sunan Aksu, AYM kararının beklenmesi için süre talebinde bulundu.

Mahkeme ara kararında talebin reddine karar verdi.

Başkan: O mahkemenin ayıbı 

Esasa karşı savunmasını yapan Aksu, “Bizce verilecek karar siyasi bir karardır. Ama siyasi yorum yapılacaksa da kanuna göre, vatandaşın hak ve özgürlükleri korunmalıdır” dedi. Yargıtay’ın Abdullah Öcalan ile ilgili yazılmış bir metin hakkında yerel mahkemede verilen beraat kararını onadığına ilişkin kararı mahkemeye sundu.

Mahkeme başkanı Tamer Keskin, “O mahkemenin ayıbı. Terör örgütünü övmek ifade özgürlüğü müdür? Şurada bir bayana tecavüz edilse ona da ifade özgürlüğü mü diyeceğiz? Yani şurada bir kadına tecavüz edilse bunu savunabilecek misiniz” sözleriyle savunmaya müdahale etti. Aksu müvekkilinin beraatine karar verilmesi ve müvekkili hakkında lehe olan hükümlerin uygulanması talebiyle savunmasını sonlandırdı.

2 yıl 6 ay

Mahkeme ayrıntısını gerekçeli kararda açıklamak üzere "... sanığın sabit olan eylemine uyan TMK 7/2 uyarınca suçun işlenme şekli suçun işlendiği zaman ve yer, suç konusunun önemi, failin güttüğü amaç ve saik, kastının ağırlığı dikkate alınarak 2 yıl; eylemi yayın yoluyla gerçekleştirdiğinden aynı maddenin 2. cümlesi gereğince cezanın yarı oranında artırılarak 3 yıl; cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek altıda bir oranında indirim yapılarak 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına" karar verdi.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Erteleme uygulanmayan mahkumiyet kararı sanık ve avukatlarının itirazıyla İstinaf Mahkemesi'ne taşınacak. İstinaf kararı onayacak ya da bozacak.

24. ACM

Leyla Işıl Ünal'ın katılmadığı duruşmada mahkeme, mahkeme, "sanığın üzerine atılı suçun sabit görülmesi halinde eylemin TCK 301'de düzenlenen suçu oluşturabileceği, aynı maddenin 4. fıkrası uyarınca bu suçtan dolayı soruşturma yapılmasının Adalet Bakanlığı'nın iznine bağlı olması nedeniyle bu konudaki usuli eksikliklerin giderilmesi için yargılamanın durmasına" hükmetti.

Mahkeme ayrıca, esasın kapatılmasına da karar verdi. Adalet Bakanlığı'nın yanıtı suçlamanın tekrar değerlendirilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

26. ACM

Didem Pekün'ün duruşmasında savcı sanığın TMK 7/2 uyarınca cezalandırılmasını istedi. 

Avukatlara esasa karşı savunmalarını sunmaları için süre veren mahkeme duruşmayı 7 Kasım'a bıraktı.

37. ACM

1. duruşma

Şenay Çınar ve avukatı İnayet Aksu esasa karşı savumalarında beraat taleplerini yineledi.

Mahkeme verilen aranın ardından açıkladığı kararında "terör ötgütü propagandası yapmak" suçunu sabit gördü:

"... suçun işlenme şekli, cezanın alt sınırdan ayrılmamasını gerektirir bir durum olmaması dikkate alınarak TMK 7/2 maddesi gereğince 1 yıl hapisle cezalandırılmasına, eylemi basın ve yayın yolu ile gerçekleştirmiş olduğundan aynı maddenin 2. cümlesi gereği yarı oranında arttırım yapılarak 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, duruşmadaki tutum ve davranışları dikkate alınarak altıda bir oranında indirim yapılarak 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına..." 

Kararda "sanığın sabıkasız oluşu, duruşmadaki tutum ve davranışları dikkate alınarak" hükmün açıklanması geri bırakıldı. 

2. ve 3. duruşmalar

Meltem Gürle ve Zeynep Arıkan ilk savunmalarını yaptı. Her iki duruşmada da savcı mütalaasını açıklayarak sanıkların TMK 7/2 maddesi 1. ve 2. cümleleri uyarınca cezalandırılmalarını istedi. 

Avukat İnayet Aksu esasa karşı savunmasını sunmak için süre ve müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Mahkeme vareste ve süre taleplerini kabul ederek her iki duruşmayı da 11 Temmuz'a bıraktı.

4. duruşma 

Belin Benezra'nın katılmadığı duruşmada avukatı Bahri Belen esasa karşı savunmasını yaparak müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi.

Mahkeme, Çınar'ın duruşmasındaki gerekçelerle "terör örgütü propagandası yapmak suçunu sabit bularak" sanığın 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Kararda hükmün açıklanması geri bırakıldı. 

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

13 Haziran 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 623 oldu. 141 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 199 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

199 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay, Noemi Levy Aksu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

* Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) madde 231'e göre, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı verildiği takdirde, kişi beş yıl içinde kasten yeni bir suç işlemezse hüküm ortadan kaldırılıyor.

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/209324-uc-akademisyene-toplam-...