Yunan akademisyenler, Barış İçin Akademisyenler'e destek mektubu gönderdi

Yazar / Referans: 
Evrensel
Tarih: 
24.02.2016

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirisine uluslararası destek sürüyor. Yunan akademisyenler, Türkiye'deki akademisyenlere destek amacıyla dayanışma mektubu gönderdi. Destek mektuplarında, Türkiye'de binlerce akademisyenin Kürt illerinde devam eden şiddetin son bulması ve barış görüşmelerinin devam etmesi amacıyla yayınladıkları imza metni nedeniyle antidemokratik baskılar ve işten atılmalarla yüz yüze kaldıkları, Yunanistan'daki akademisyenlerin Türkiye'deki meslektaşlarıyla dayanışma içerisinde olduğu belirtildi.  

Eğitim ve Araştırma Personeli Üyeleri Derneği (PANTEIO DEP) ve Tesalya Üniversitesi Birleşik Öğretim Üyeleri Derneği’nden gelen destek mektupları şöyle:

PANTEIO DEP (EĞİTİM VE ARAŞTIRMA PERSONELİ) ÜYELERİ DERNEĞİ
"Uluslararası toplumdan pek çok akademisyen tarafından imzalanan, Türk akademisyenlerin hazırladıkları ve imzaladıkları “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiri vesilesiyle, son günlerde Türk hükümeti, akademisyenlere karşı bir zulüm kampanyası başlattı. Bu bildiri; Türk hükümetinden Kürtler ve Kürt bölgelerinde yaşayan diğer gruplar aleyhindeki katliamların, infazların ve insan haklarının çiğnenmesinin durdurulmasını talep etmektedir.
Türk hükümeti, Türk meslektaşlarımıza karşı, terör örgütü propagandası yapma suçu ile disiplin kovuşturmaları, işten çıkarmalar, tutuklamalar ve cezai kovuşturmalar dahil olmak üzere yaptığı kovuşturmalar başlatmıştır.
PANTEIO Üniversitesi DEP (Eğitim ve Araştırma Personeli) Üyeleri Derneği; özellikle akademik özgürlüklerin ihlali ile birlikte Türkiye'de ifade özgürlüğünün suç sayılmasını kınar. Zulüm gören Türk akademisyenlere dayanışmasını ve desteğini beyan eder, metni onaylar ve elektronik olarak dağıtılan bildirileri imzalayarak üyelerini dayanışmaya ve desteklerini ifade etmeye çağırır."

TESALYA ÜNİVERSİTESİ BİRLEŞİK ÖĞRETİM ÜYELERİ DERNEĞİ:
"Türkiye üniversitelerinde binden fazla akademisyen ve araştırma görevlisi, Türk hükümetinden Kürtler ve Kürt bölgelerinde yaşayan diğer gruplar aleyhindeki katliamların, infazların ve insan haklarının çiğnenmesinin durdurulmasını ve barışçı girişimlere başlamasını talep eden “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bir bildiriyi imzalamışlardır. POSDEP web sitesinde Yunanca tercümesi yer alan söz konusu metin nedeniyle Türk hükümeti terör örgütü propagandası yapma ve Türk halkına hakaret suçlamaları ile yüzlerce akademisyene karşı disiplin ve ceza kovuşturmaları, işten çıkarma, tutuklama kampanyası başlatmıştır.  
Dernek Yönetim Kurulu, akademik özgürlüklerin ihlalini ve Türkiye'de ifade özgürlüğünün suç sayılmasını oy birliği ile kınar. Zulüm gören Türk meslektaşlarımıza olan desteğimizi ve dayanışmamızı beyan ediyor ve Derneğimiz üyelerini son günlerde elektronik ortamda hazırlanan ve dağıtılan destek ve dayanışma metinlerini imzalamaya davet ediyoruz." (Ankara/EVRENSEL)