DTCF Tiyatro Bölümü Bazı Öğrencileri: “Hocalarımızın Göreve İade Edildiği Üçüncü Perdeye Geldik”

Yazar / Referans: 
sendika.org
Tarih: 
08.08.2019

Ankara Üniversitesi DTCF'de "Tiyatro Bölümü Bazı Öğrencileri" yazılı açıklama yayımlayarak ihraç edilen akademisyenlerin bir an önce görevlerine iade edilmesi çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi, “Barış Bildirisi” imzacısı akademisyenlere ceza verilmesinin hak ihlali olduğuna ilişkin kararını açıkladı. Bunun üzerinde DTCF Tiyatro Bölümü Akademisyenleri açıklama yayımlayarak, akademisyenlerin göreve iade edilmesini beklediklerini kaydetti. Bugün de “DTCF Tiyatro Bölümü Bazı Öğrencileri” imzasıyla “Hocalarımızın göreve iade edildiği üçüncü perdeye geldik” başlığıyla yazılı bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

"

DTCF Tiyatro Bölümü öğrencisi olan bizlerin hocaları, “Barış Bildirisi” imzacısı olmaları gerekçe gösterilerek görevlerinden uzaklaştırıldı, ihraç edildi. Hocalarımızın haklılığından, taleplerinin meşruluğundan yana hiçbir zaman şüphemiz olmadı. Onların talepleri bizim de talebimizdi.

Hocalarımızın ihraç edilmesi, eğitim hayatımızı aksattı fakat bambaşka bir şey öğrendik: Doğru bildiğin şeyi dile getirme cüretini, sözünün arkasında durabilmeyi, durduğun yerin söylenenlerden çok daha önemli olduğunu öğrendik. DTCF Tiyatro Bölümü’nün ve diğer tüm imzacı akademisyenlerin bu insanlık sınavını en iyi şekilde verdiğini gördük. Hocalarımız ihraç edildi diye perdeyi kapattık, kalemi indirdik, boynumuzu eğdik sananlar yanılıyor. Yazmaya, oynamaya, araştırmaya devam ettik. Hocalarımızla hep gurur duyduk. Gurur duymaya da devam edeceğiz!

Üç perdelik bir oyundu bu. Birinci perdede hocalarımız ihraç edildi. Devran belki henüz dönmedi fakat dünya dönmeye devam ediyor ve dünyanın tüm ordularından bile daha güçlü olan zamanı gelmiş bir hakikat kendini gösterdi. Bu oyunun ikinci perdesinde Anayasa Mahkemesi, Barış Bildirisi’nin ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna, hocalarımızın bu özgürlüğünü kullandığına, verilen cezaların da hak ihlali olduğuna karar verdi. Karar, hocalarımızın en temel insan haklarından birisi olan ifade özgürlüğünü kullandığı için ihraç edildiğinin kanıtıdır. Karar, barış talebinin ve özgürlüğün cezalandırılmaya çalışıldığının da belgesidir.

Şimdi üçüncü perdedeyiz, yani hocalarımızın göreve iade edildiği perdede. Karar ortada, yapılması gereken açık. DTCF Tiyatro Bölümü’nün ve tüm akademisyenlerin görevlerine iade edilmesi gerekir. Biz öğrenciler olarak, hocalarımızı bir an önce aramızda görmek, eğitim hayatımıza kaldığımız yerden devam edebilmek, birlikte barışın ve özgürlüğün bilimini üretmeye devam etmek istiyoruz. Bu bağlamda, hocalarımızın görevlerine iade edilmesi için gerekli olan tüm adımlar bir an önce atılmalıdır. Bu oyun sonlandığında, perdeyi kapatmayacak, mücadeleye kaldığımız yerden devam edeceğiz."

Kaynak: http://sendika63.org/2019/08/dtcf-tiyatro-bolumu-bazi-ogrencileri-hocala...