Ayşegül Tözeren için Adli Kontrol Şartıyla Serbest Bırakma Kararı Verildi

Yazar / Referans: 
Evrensel
Tarih: 
23.08.2019

20 Ağustos'ta gözaltına alınan Evrensel yazarlarından Edebiyatçı Ayşegül Tözeren için adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması kararı verildi.

Evine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınan Evrensel yazalarından Dr. Ayşegül Tözeren için adli kontrol şartıyla serbest bırakma kararı verildi.

20 Ağustos salı günü evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Tözeren, bugün ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcı, aralarında Tözeren'in de bulunduğu dokuz kişinin de ifadesini almadan, emniyette vermiş oldukları ifadeler üzerinden mahkemeye sevklerini yaptı.

Tözeren ile birlikte gözaltına alınan kişilerden yedisinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını, ikisinin ise tutuklanmasını talep etti. Tözeren için adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması yönünde karar verildi. Tözeren için yurt dışına çıkış yasağı getirildi. 

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Barış için Akademisyenler, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri ve Manos Kitap editörü Hakkı Zariç, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Tözeren’in annesi, arkadaşları ve çok sayıda kişi Adliye önüne gelerek Tözeren'e destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/385398/aysegul-tozeren-icin-adli-kontrol-...