Barış Akademisyeni Doç. Dr. Tuna Altınel Beraat Etti

Yazar / Referans: 
Bianet
Tarih: 
24.01.2020

"Örgüt üyeliği" suçlamasıyla yargılanan barış akademisyeni Doç. Dr. Tuna Altınel bugün görülen duruşmada beraat etti.

Lyon-1 Üniversitesi öğretim görevlisi ve barış akademisyeni Doç. Dr. Tuna Altınel’in “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 81 gün süre tutuklu yargılandığı davasının üçüncü duruşması Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kararını açıklayan mahkeme Altınel’in beraatına hükmetti.

Bir önceki duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, davaya konu Fransa’da gerçekleştirilen “Cizre: Bir katliam hikayesi” adlı konferansa katılımından dolayı Altınel’in “terör örgütü propagandası”ndan cezalandırılmasını talep etmişti.

Bugün görülen duruşmada mütalaaya karşı savunma yapan Altınel, davaya konu etkinliğin düzenlenmesi ile ilgili ses kaydını dinletti.

"İnsanlara 'al bu senin baban' denerek kemikleri verildi"

Cizre’deki sokağa çıkma yasakları döneminde bodrumlara sığınanların ses kayıtları da dinleten Altınel, “Yakınlarına torbalar içinde insan kemikleri ‘al bu senin baban’ denerek verildi” şeklinde beyanda bulundu.

Savunmasında “Bu çağrı barış çağrısıdır, herhangi bir terör örgütüyle ilişkisi yoktur. İstanbul 29.ACM’de yargılandığım davada beraat ettim, bugün burada hâlâ terör örgütü propagandası gerekçesiyle yargılanıyorum, bu çelişkinin giderilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullanan Altınel “Bugün yaşanan durum tam da Anayasa Mahkemesi kararında belirtildiği haliyle düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlâli anlamına gelmektedir” dedi.

Avukatların savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Altınel’in beraatına karar verdi.

Ne olmuştu?

Lyon-1 Üniversitesi Matematik Bölümünden Doç. Dr. Tuna Altınel, Fransa'da gerçekleşmiş bir konferans gerekçe gösterilerek 11 Mayıs günü Balıkesir'de tutuklandı.

Altınel, 10 Mayıs'ta pasaportu üzerindeki tahdite dair bilgi almak için Balıkesir Nüfus Müdürlüğü'ne gitmiş, aynı gün gözaltına alınmıştı.

Savcılığın tutuklama istemiyle adliyeye sevki ardından nöbetçi hakimliğin kararıyla tutuklanarak Kepsut L Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Soruşturma kapsamında Altınel'e Lyon'da katıldığı konferans nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçlaması yöneltilmişti. Söz konusu panelde Altınel, eski HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın konuşmalarını Türkçe'den Fransızca'ya tercüme etmişti.

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Temmuz'daki ilk duruşmada, 81 gündür tutuklu olan barış akademisyeni Doç. Dr. Tuna Altınel'in adli kontrol tedbiri uygulanmaksızın tahliyesine karar verdi. Ancak Altınel'in el konulan pasaportu yasal bir dayanak olmadığı halde kendisine henüz teslim edilmedi.

Tuna Altınel hakkında

1996'dan beri Fransa başta olmak üzere yurtdışındaki üniversitelerde birçok başarıya imza atmış bir akademisyen.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde matematik ve bilgisayar bilimlerinden mezun olduktan sonra, doktora derecesini Rutgers Üniversitesi'nden ( New Jersey, ABD ) Gregory Cherlin başkanlığında aldı.

Alexandre Borovik ve Gregory Cherlin ile birlikte, Cherlin-Zilber düşüncesinin önemli bir örneğini kanıtladı.

Alanında yayınlanmış 26 makalesi var. Grup teorisi ve matematiksel mantık konusunda uzman.

(HA)

Kaynak: https://bianet.org/1/19/219117-baris-akademisyeni-doc-dr-tuna-altinel-be...