Sancar'dan AİHM Başkanı'na Çağrı: Fahri Doktorayı Kabul Kararınızı Tekrar Gözden Geçirin

Yazar / Referans: 
Gazete Duvar
Tarih: 
02.09.2020

Türkiye'yi ziyaret edecek AİHM Başkanı Spano'ya mektup yazan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Gerçeklerin ışığında, fahri doktorayı kabul kararınızı tekrar gözden geçirmenizi öneriyorum" dedi.

DUVAR - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye'yi ziyaret edecek olacak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano'ya açık mektup yazdı.

Mithat Sancar'ın Twitter hesabından paylaştığı mektubunda "Sayın Başkan, AİHM’in bu ağır ihlallere gerekli reaksiyonu göstermekte yavaş kaldığı eleştirimi saklı tutarak, bizzat Mahkeme’nin birçok kritik konuda Türkiye’de derin bir hukuk devleti sorunu olduğuna dair çok sayıda kararı bulunduğunu hatırlatmak isterim" dedi.

'AİHM, KARARLARI İNSAN HAKLARI SORUNLARINI ORTAYA KOYUYOR'

Selahattin Demirtaş, gazeteciler ve yazarların AİHM'e başvurular yaptığı hatırlatan Sancar, şöyle devam etti:

"Bu kararlara temel olan dosyalar arasında partimizin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi siyasetçiler, Mehmet Altan ve Şahin Alpay gibi gazeteciler, Osman Kavala gibi sivil toplum aktivistleri ve Alparslan Arslan gibi hakimlerin yaptıkları başvurular özellikle dikkat çekmektedir. Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala başvurularında Mahkemeniz Sözleşmenin 18. maddesinin ihlal edildiğine karar vermiş ve yargının siyasetin vesayeti altında olduğunu kabul etmiştir. Bu iki karara konu olan olaylar Türkiye’deki hukuk devleti ve insan hakları konusundaki sorunları tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır."

'İHLALİN FAİLİ KURUMDAN FAHRİ DOKTORA ALACAKSINIZ'

OHAL döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle binlerce akademisyenin ihraç edildiğini anımsatan Sancar, AİHM'in OHAL Komisyonu’nu adres göstererek 27 bin başvuruyu kabul edilemez bulduğunu belirtti.

"Birçoğuyla yakın çalışma imkânı bulduğum Barış Akademisyenleri de bu dönemde ihraç edilenler arasındaydı" diyen Mithat Sancar, mektubunda "Bu adaletsizliğin temeli olan listeleri hazırlayan üniversitelerden biri de fahri doktora alacağınızı öğrendiğimiz İstanbul Üniversitesi’dir. Mahkemenizin etkili hukuk yolu olarak gösterdiği Komisyon’un adalet üretemediği ortadayken, sizin bu ihlalin faili bir kurumdan alacağınız fahri doktora unvanının bu yanlışı teyit etmekten öte bir anlamı olmayacağını düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

'BENİM BAŞVURUM DA DAHİL DOSYALAR AİHM'DE BEKLİYOR'

HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığını, HDP eş genel başkanlarının da aralarında olduğu 15 vekilin tutuklandığı, bir kısmının mahkum edildiğini, belediye başkanları ve meclis üyeleri dahil binlerce HDP'linin tutuklandığını dikkat çeken Sancar, AİHM'de bekleyen dosyaları hatırlattı:

"Başta eski Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın Büyük Daire’deki dosyası olmak üzere benim başvurum da dahil bu vakaların birçoğu AİHM önündedir. HDP’ye yönelik sistematik saldırı, AİHM 2. Dairesi’nin Selahattin Demirtaş kararında tespit ettiği gibi Sözleşme’nin 18. maddesinin ihlaline vücut vermektedir. AİHM, Avrupa Konseyi’nin kurucu ilkeleri olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün koruyucusu olması amacıyla kurulmuştur. Türkiye’de bulunduğunuz dönemde muhatap olacağınız kamu yetkilileriyle yapacağınız görüşmelerde ya AİHM’in başkanı olarak bu değerlerin koruyucusu olduğunuzun mesajını verecek ya da bunları sistemli bir şekilde hiçe sayan bir taraf devletin yaptıklarını görmezden gelerek onaylamış olacaksınız. Tüm bu gerçeklerin ışığında, fahri doktorayı kabul kararınızı tekrar gözden geçirmenizi öneriyor, Türkiye’deki temaslarınızda ve açıklamalarınızda Avrupa Konseyi’nin ve AİHM’nin ilkelerine uygun olarak insan haklarından ve özgürlüklerden yana bir tutum sergileyeceğinizi umut ediyorum."

GERGERLİOĞLU: HİÇ YAKIŞIYOR MU BİR YARGI MERCİİNE?

Twitter hesabından açıklama yapan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, "AİHM başkanı Robert Spano!!! Yarın Türkiye'ye geliyorsunuz. Yıllardır ihlal cezası verdiğiniz ilk 3 ülke arasında yer alan ülkeye geliyorsunuz. Zalimce, anayasayı çiğneyerek yüzlerce akademisyeni ihraç eden bir üniversiteden ödül alacaksınız. Hiç yakışıyor mu bir yargı merciine?" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/09/02/sancardan-aihm-baskan...