DTCF’den akademisyenler, kamudan atılan arkadaşlarına kefil oldu: Bu yanlıştan dönün

Yazar / Referans: 
http://www.diken.com.tr/
Tarih: 
04.09.2016

Kanun hükmünde kararnameyle kamu personelliğinden atılan 2 bin 346 akademisyenden biri olan Esra Dabağcı için Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden meslektaşları bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi.

Önceki gece üç ayrı KHK yayılanmış, 672 nolu kararnameyle 50 bini aşkın devlet memuru kamudan atılmıştı. En dikkat çekici tasfiyeler 28 bini aşkın personelin kamuyla ilişiğinin kesildiği Milli Eğitim Bakanlığı ve 2 bin 346 akademisyenle üniversiteler olmuştu.

Bu akademisyenler arasında ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’başlıklı bildiriyi imzaladıkları için cadı avına maruz kalan, ya da muhalif kimliğiyle bilinen isimlerin olması, üniversite yönetimlerinin ‘darbe fırsatçılığı’ yaptığı eleştirilerine neden olmuştu.

Ankara Üniversitesi’nde DTCF Sosyoloji bölümünden akademisyen Esra Dabağcı da, aynı kararnameyle kamudan atılınca, meslektaşları kendisinin ‘FETÖ’ ya da herhangi bir ‘terör örgütü’yle ilişkisi olmadığını duyurarak bildiri yayınladı.

28 akademisyenin imzaladığı metinde şöyle denildi:

“Mensubu olduğumuz Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Bölümünden bir meslektaşımızın 1 Eylül 2016 tarihinde yayımlanan bir KHK ile kamu görevinden çıkarıldığını şaşkınlık ve üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Bizler pek çok faaliyette ve görevde birlikte yer aldığımız ve kişisel olarak tanıdığımız meslektaşımızın FETÖ ya da herhangi bir terör örgütüyle hiçbir ilişkisinin olmadığını biliyoruz. Meslektaşımızın bu KHK listesine dâhil edilmesinin büyük bir yanlış olduğunu düşünüyor ve bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.”

İmzacı akademisyenler şöyle:

* Doç. Dr. Mustafa Kemal Coşkun

* Doç. Dr. Levent Ünsaldı

* Arş. Gör. Güneş Gümüş

* Doç. Dr. Süreyya Karacabey

* Arş. Gör. Ercan Şen

* Arş. Gör. Elif Çongur

* Arş. Gör. Şamil Yılmaz

* Prof. Dr. Banu Beliz Altan

* Arş. Gör. Haktan Ural

* Arş. Gör. Hasan Kürşat Akcan

* Arş. Gör. Cansu Okan

* Arş. Gör. Melih Yeşilbağ

* Arş. Gör. Gökmen Karsavran

* Arş. Gör. Feray Artar

* Arş. Gör. İrem Yılmaz

* Arş. Gör. Hüseyin Kırmızı

* Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Cengiz

* Arş. Gör. Özlem Alioğlu Türker

* Yrd. Doç. Dr. Devrim Kılıçer

* Prof. Dr. Özgür Aydın

* Prof. Dr. Hayriye Erbaş

* Prof. Dr. Nilay Çabuk Kaya

* Prof. Dr. Feryal Turan

* Prof. Dr. Erol Demir

* Prof. Dr. Aytül Kasapoğlu

* Prof. Dr. Nadir Engin Uzun

* Arş. Gör. Nazar Bal

* Arş. Gör. Ömer Ulusoy