Mülkiyelilerden atılan arkadaşlarına destek: Hiçbir terör örgütüyle ilişkileri yok

Yazar / Referans: 
www.diken.com.tr
Tarih: 
04.09.2016

Mülkiyelilerden atılan arkadaşlarına destek: Hiçbir terör örgütüyle ilişkileri yok

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden bir grup akademisyen, dün çıkarılan 672 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamudaki görevlerinden atılan beş öğretim üyesine destek açıklaması yaptı.

Hükümetin ilan ettiği OHAL kapsamında dün çıkarılan 672 sayılı KHK ile 50 bini aşkın devlet memuru ihraç edilmişti. Bu kişilerin arasında çok sayıda akademisyen de bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden uzaklaştırılan akademisyenler arasında, öğretim üyeleri Dr. Onur Can Taştan, Dr. Nail Dertli, Ar. Gör. Ahmet Ozan Değer, Ar. Gör. Celil Kaya ve Ar. Gör. Aysun Gezen de bulunuyor.

‘Hiçbir terör örgütüyle ilişkileri yok’

Aynı fakülteden öğretim üyeleri, görevden uzaklaştırılan arkadaşlarına destek açıklaması yaptı.

Açıklamada, beş akademisyenin görevden çıkarılmasının‘şaşkınlık ve üzüntüyle‘ karşılandığı belirtilerek şunlar kaydedildi: “Bizler hem kurum içi hem kurum dışı pek çok faaliyette ve görevde birlikte yer aldığımız ve kişisel olarak tanıdığımız meslektaşlarımızın ‘FETÖ’ ya da herhangi bir terör örgütüyle hiçbir ilişkisinin olmadığını biliyoruz. Meslektaşlarımızın bu KHK listesine dâhil edilmesinin bir hata sonucunda gerçekleştiğini düşünüyor ve bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.”

Açıklamada imzası olan isimler şöyle: Prof. Dr. A. Gürhan Fişek, Prof. Dr. Ahmet Alpay Dikmen, Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse, Prof. Dr. Ahmet Makal, Prof. Dr. Alev Özkazanç, Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya, Prof. Dr. Aykut Çelebi, Prof. Dr. Aykut Namık Çoban, Prof. Dr. Ayşegül Mengi, Prof. Dr. Burça Kızılırmak, Prof. Dr. Erel Tellal, Prof. Dr. Fethi Açıkel, Prof. Dr. Filiz Zabcı, Prof. Dr. Funda Keskin Ata, Prof. Dr. Gökçen Alpkaya, Prof. Dr. Gülay Toksöz, Prof. Dr. İlkay Savcı, Prof. Dr. Koray Karasu, Prof. Dr. Mehmet Ali Ağaoğulları, Prof. Dr. Mehmet Yetiş, Prof. Dr. Melek Fırat, Prof. Dr. Metin Özuğurlu, Prof. Dr. Nesrin Algan, Prof. Dr. Serpil Sancar, Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Prof. Dr. Zeliha Etöz, Doç. Dr. Anıl Akçağlayan, Doç. Dr. Benan Eres, Doç. Dr. Bülent Duru, Doç. Dr. Emel Memiş, Doç. Dr. Erdem Denk, Doç. Dr. Fatma Yıldırım, Doç. Dr. Ferda Dönmez Atbaşı, Doç. Dr. Gaye Burcu Yıldız, Doç. Dr. Murat Sevinç, Doç. Dr. Nilgün Erdem, Doç. Dr. Özlem Kaygusuz, Doç. Dr. Seçil Kaya Bahçe, Doç. Dr. Şennur Özdemir, Doç. Dr. Utku Balaban, Doç. Dr. Yiğit Karahanoğulları, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Aytaç, Yrd. Doç. Dr. Akın Usupbeyli, Yrd. Doç. Dr. Barış Ünlü, Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Gürkan, Yrd. Doç. Dr. Elçin Aktoprak, Yrd. Doç. Dr. Elif Tuğba Doğan, Yrd. Doç. Dr. Esra Sarıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Yrd. Doç. Dr. Meltem Kayıran, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öziş, Yrd. Doç. Dr. Ozan Zengin, Yrd. Doç. Dr. Özgür Ateş, Yrd. Doç. Dr. Özlem Albayrak, Yrd. Doç. Dr. Pınar Ecevitoğlu, Yrd. Doç. Dr. Şenay Sabah, Yrd. Doç. Dr. Umut Öneş, Öğr. Gör. Dr. Faruk Alpkaya, Dr. Boran Mercan, Dr. Cavidan Soykan, Dr. Dinçer Demirkent, Dr. Duygu Türk, Dr. Ersin Embel, Dr. Kemal Kızılca, Dr. Özge Özkoç, Dr. Özkan Agtaş, Dr. Vedat Ulvi Aslan, Dr. Zafer Yılmaz.