Karaburun Bilim Kongresi: “Bilimsel ve özgür düşünceye darbe vuruldu”

Yazar / Referans: 
sendika.org
Tarih: 
03.09.2016

1 Eylül’de yürürlüğe giren KHK ile kamuda yapılan ihraçlarla akademide barışı, demokrasiyi, özgür düşünceyi savunanlar kamu görevinden men edildi. Barış bildirisi imzacıları ve KESK üyesi akademisyenlere yönelik hukuksuz ihraç kararına 11. Karaburun Bilim Kongresi katılımcıları keyfi uygulamalara son verilmesini istedi

Saray-AKP iktidarı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan ettiği OHAL kararının ardından Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yayımlamaya başladı. 672 sayılı KHK ile kamuda Cemaat ile bağlantısı olmayan muhalif kesimler hedef alındı. “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı ve KESK üyesi akademisyenlere yönelik hukuksuz ihraç kararına tepki gösteren 11. Karaburun Bilim Kongresi Katılımcıları basın açıklaması yaptı.

“Bilimsel ve özgür düşünceye vurulan bu son darbe”

1 Eylül’de gece yarısı Türkiye’de akademiye darbe yapıldığını vurgulayan Katılımcılar, darbecileri tasfiye amacıyla yürürlüğe konulduğu iddia edilen OHAL’in, açıkça akademide barışı, demokrasiyi, özgür düşünceyi savunanlara da yöneldiğini söyledi.

KHK’lerle 2,346 akademisyen kamu görevinden ihraç edildiğini ve binlerce Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) araştırma görevlisinin iş güvencesi ortadan kaldırıldığını belirten Katılımcılar, “İhraç edilen akademisyenlerden 41’i, Ocak 2016’da ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız!’ başlıklı barış bildirisinin imzacılarıdır. Kocaeli Üniversitesi’nden 19, Ankara Üniversitesi’nden 7, Niğde ve Adıyaman Üniversiteleri’nden 4’er, Gazi Üniversitesi’nden 2; Tunceli, Muş Alparslan, İTÜ, Manisa Celal Bayar ve Eskişehir Anadolu Üniversiteleri’nden 1’er Barışın Akademisyeni kamu görevinden men edildi. Ayrıca çok sayıda KESK üyesi akademisyen de aynı hukuksuz ihraç kararına maruz kaldı” dedi.

İnsan, toplum ve doğa yararına bilimi savunan, eleştirel ve özgür düşünceden yana olan bilim emekçilerinin tasfiyesi 15 Temmuz darbe girişiminden önce imzacı akademisyenlere yönelik 30 Ocak’ta başladığını vurgulayan katılımcılar, “Çatışma sürecinin çözümü için barış masasına geri dönülmesini talep eden akademisyenlerin 130’u akademik çalışma alanlarından tamamen veya geçici olarak uzaklaştırılmasıyla başladı” dedi.

“Gasp edilen haklar koşulsuz iade edilmelidir”

Katılımcılar, büyütülen savaşa ve yaygınlaşan hukuksuzluğa karşı yaşayan, yeşerten, yaşatan bilimi ve bilim insanlarını savunmaya ve onlarla dayanışmayı büyütmeye devam edeceklerini söyledi.

OHAL’e, bu kapsamda derinleşen hukuksuzluğa ve keyfi uygulamalara derhal son verilmelisini isteyen katılımcılar, “İşten atılanlar görevlerine geri alınmalı ve darbe girişimine dâhil olduğu iddia edilen akademisyenler adil bir soruşturma ve yargılama süreci ile tespit edilmelidir. Barış bildirisi imzacılarına ve KESK üyesi akademisyenlere yönelik baskı ve saldırılara derhal son verilmeli, gasp edilen hakları koşulsuz iade edilmelidir” dedi