Üç Ayrı Mahkemede Dört Akademisyen Hakim Karşısındaydı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
10.05.2018

Barış bildirisi imzacısı akademisyenlere yönelik davalar bugün üç ayrı mahkemede devam etti. Akademisyenler Murat Koyuncu ile Bülent Eken'in ilk duruşmaları; Neşe Yıldıran ile Çağla Diner'in ikinci duruşmaları görüldü.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlanan akademisyenlere yönelik davalar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde üç ayrı mahkemede devam etti.

37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Bülent Eken ile 27. ACM'de Boğaziçi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Murat Koyuncu ilk duruşmalarına; 35. ACM'de ise Işık Üniversitesi'nde işten çıkarılan Prof. Dr. Neşe Yıldıran ile Kadir Has Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Çağla Diner ikinci duruşmalarına çıktı.

Duruşmaların tamamı ileri tarihlere ertelendi. Neşe Yıldıran'ın duruşması bir önceki celsede avukatının hakimin reddi talebinde bulunması nedeniyle görülmeden ertelendi.

İmzacı akademisyenlere yönelik davalar, 5 Aralık 2017'de başladı. 10 Mayıs itibariyle 212 akademisyenin ilk duruşmaları görülürken içlerinden 13 kişinin davasında karar açıklandı. 13 akademisyen için de 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel’in cezası dışında bütün cezalarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.

37. ACM

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan: Erdoğan Şimşek; Üyeler: Erol Güngör, Kadir Alpar; Savcı: Can Tümer Keriş.

Kadir Has Üniversitesi'nden Dr. Bülent Eken duruşma salonunda hazır bulundu. Avukatı Özlem Ayata söz alarak "Müvekkilimin imzaladığı metinde suçun hiçbir unsuru gerçekleşmemiştir" diyerek ööncelikle derhal beraat talebinde bulundu.

Ayata, 13. ACM'de devam eden dört akademisyenin dava dosyasıyla ayrı ayrı açılan akademisyen davalarının birleştirilmesini talep etti. Mümkün olmadığı takdirde kararına atıfla 37. ACM'de devam eden akademisyen davalarının tek bir doyada birleştirilmesini talep etti. Ayrıca 13. ACM'deki dava dosyasının belgelerinin mahkemeye celbini talep etti.

Mahkeme başkanı "Hakikaten bizde çok dosya var ya ama 13. ACM de iki senedir bitiremedi dosyayı" diye konuştu. 

13. ACM’deki dosya

Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle haklarında TMK 7/2'den açılan davada, savcının talebi üzerine Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinden yargılama yapılması için Adalet Bakanlığı'na yargılama izni için başvuruldu. Henüz yanıt gelmedi. Dört akademisyenin yargılaması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Eken savunmasını yaptı

Savunmasını sunan Dr. Eken şunları söyledi:

“Bu metni imzalamam vicdani ve bireysel bir eylemdi. Kamu düzeni talebiydi. İddianamede imza atmak örgütlenmeye bir tutulmuştur. İkinci bir bildiri olmadığını ben burada öğrendim fakat bundan da sorumluyum.

“Toplumsal barış ve güvenlik talebi düşünce özgürlüğünün bir ifadesi olduğu kadar Türkiye yasaları ve uluslararası sözleşmelerin koruması altındadır. Suçlamaları kabul etmiyor derhal beraatimi talep ediyorum.”

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 4 Ekim'de devam etmesine karar verdi.

27. ACM

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan: Abdurrahman Orkun Dağ; Üyeler: Emrah Kayasan, Hüseyin Çoban; Savcı: Murat Demircioğlu.

Boğaziçi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Murat Koyuncu yurtdışında olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadı. Avukatı Benan Molu, müvekkilinin şahsen ifade vermek istediğini belirterek duruşma günü tayin edilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık savunmasının alıması için TTürkiye'deki mevcut kayıtlı adresine yeniden tebligat gönderilmesine ve bu nedenle duruşmanın 16 Ekim 09.30'da devam etmesine karar verdi.

35. ACM

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan: Adem Aygün; Üyeler: Gülşah Eğilmez Türüdi, Teceli Aslan; Savcı: Selahattin Kanbur.

1. duruşma

 Kadir Has Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Çağla Diner duruşma salonunda hazır bulundu. Diner savunmasını yaparak suçlamaları reddetti ve derhal beraat talebinde bulundu:

"Çatışmaların savaş ve şiddetle çözüleceğine inanmıyorum. Barışın çözüm olması için metni imzaladım."

Bir sonraki duruşma 11 Eylül 09.45'te görülecek.

2. duruşma

Işık Üniversitesi'ndeki işinden çıkarılan Prof. Dr. Neşe Yıldıran duruşma salonunda hazır bulundu. Bir önceki celsede avukat Ömer Kavili hakimin reddi talebinde bulunmuştu.

Heyet, talebe henüz cevap gelmediği için duruşma 2 Ekim 10.15'e erteledi.

Mahkeme başkanından avukata: "Ne biçim adamsın sen?"

Kavili mahkeme başkanına tutanağa duruşmanın başlangıç saatini neden yazmadığını sordu. Başkan "Beni tehdit mi ediyosun" diye yanıtladı. Tartışma büyüyünce mahkeme başkanı Kavili'nin salondan dışarı atılması için güvenlikleri çağırdı. Ardından üye hakimlerden Gülşah Eğilmez Türüdi de olaya dahil oldu. Kavili'ye elini sallayarak "Hadi dışarı" dedi. Mahkeme Başkanı Adem Aygün " sNe biçim adamsın sen" diye bağırdı. Kavili "Adam değil avukatım ben" diye bağırdı. Başkan Kavili mahkemeden zorla çıkarıldıktan sonra "Adam olmadığını kendi söylüyor zaten" diye konuştu. 

Yıldıran'ın başka bir avukatı söz alarak mahkeme başkanının yanında üye hakimin reddini de istediklerini ve bu talebin tutanağa geçmesini istediğini söyledi. Başkan güvenliklere seslenerek "Atın bunu da dışarı" dedi. Avukat ve Yıldıran salondan birlikte ayrıldı.

Ne olmuştu?

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

10 Mayıs itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 212 oldu. 13 akademisyen 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına mahkum oldu. Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel'in cezası hariç cezalarda hükmün açıklanması geri bırakıldı. Üstel’in cezasının ertelememe gerekçesi olarak "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etmediği" ve "mahkemede suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığı" gösterildi.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016)  ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://m.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/196995-uc-ayri-mahkemede-dor...