Barış İçin Akademisyenler Davalarına İlişkin Bilgi Notu

Yazar / Referans: 
BAK
Tarih: 
03/04/2020

11 Kasım 2019 - 11 Ocak 2016 tarihinde kamuoyuna duyurduğumuz "Bu Suça Ortak Olmayacağız!" başlıklı imza metniyle, devletin o dönemde izlediği politikalar yüzünden Kürt illerinde yaşanan insan hakları ihlallerine itirazımızı ifade ettik ve devlete, bir hukuk devleti sınırları içinde hareket etme yükümlülüğünü hatırlatarak, toplumsal barışın sağlanması için ivedilikle harekete geçilmesi yönündeki talebimizi ilettik.

Emrah Altındiş: Türkiye, İtalya Yolunda…

Yazar / Referans: 
İrfan Aktan, Gazete Duvar
Tarih: 
21/03/2020

Boston College Biyoloji bölümünde çalışan, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Emrah Altındiş’e göre Türkiye, Güney Kore’nin değil, İtalya’nın yolunda ve şehirlerimize büyük bir tsunami yaklaşıyor! Altındiş’e göre korona virüsü açısından avantaj, insanlık için dezavantaj olan şey, öldürücülüğünün sınırlı olması. Zira bu nedenle virüsü kapanların önemli bir kısmı ağır semptomlar geçirmediği için tespit edilemiyor ve bu süreçte risk grubundakilere hastalığı bulaştırmaya devam ediyor.

Korona Günlerinde ‘Dehak’lar Karşısında Kawa Olmak!

Yazar / Referans: 
Özgür Müftüoğlu, Yeni Yaşam Gazetesi
Tarih: 
21/03/2020

Erdoğan’ın koronavirüsün ekonomide yaratacağı etkilerden korunmak için neler yapılacağıyla ilgili çarşamba günü açıkladığı paketten, sadece patronların kârı ve servetinin korunmasına yönelik tedbirler çıktı. Bu tedbirlerin faturasının yine emekçinin, yoksulun sırtından karşılanacağına şüphe yok elbette!

Film, Bilim, Toplum ve Hekim

Yazar / Referans: 
Zelal Ekinci, Bianet
Tarih: 
21/03/2020

"Her birimiz vatandaş olmanın gerektirdiği sorumlulukla gerçekler ve haklarımız için varsa hatalar, eksikler düzeltilmesini istemek zorundayız. Daha çok gayret edilsin, daha çabuk kontrol mekanizmaları kurulsun diye."

Fincancı: İnfaz Paketi İnsandan, İfade Özgürlüğünden ve Yaşam Hakkından Yana Olmalı

Yazar / Referans: 
Pınar Gayıp, ETHA
Tarih: 
20/03/2020

Koronavirüs salgını nedeniyle tutukluların hızla tahliye edilmesi gerektiğine dikkat çeken TİHV Başkanı Fincancı, bireysel suçlara af getirip, görüşlerini açıklayan insanların hapiste tutacak düzenlemenin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Fincancı, yaşam hakkından yana düzenlenmesinin sağlanmasının altını çizdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına göre koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4 oldu, vaka sayısı ise 359'a yükseldi.

Pages